Blog

kompensatory drgań

W przypadku wielu maszyn, urządzeń oraz instalacji przemysłowych poważnym problemem są drgania i wibracje pojawiające się w wyniku przemieszczania się elementów ruchomych, a także duże naprężenia będące rezultatem zmian temperatury, a tym samym zwiększania bądź zmniejszania wymiarów poszczególnych komponentów. Jeśli natężenie takich oddziaływań będzie wysokie może dochodzić do poważnych uszkodzeń, a także do ograniczenia żywotności konkretnych części, a nawet całych konstrukcji. Wynika to m.in. z pękania materiałów o wysokiej sztywności, rozszczelnienia się bądź uszkadzania połączeń np. odkręcania śrub, a także nadmiernego obciążania łożysk, osi i mocowań. Sposobem na radzenie sobie w takich sytuacjach jest stosowanie kompensatorów drgań. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, gdzie się ich używa.

kolorowe profile gumowe

W większości nowoczesnych maszyn, urządzeń, pojazdów czy wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych potrzebne są różne elementy wykonane z elastomerów, które będą mogły pełnić funkcję uszczelnienia, amortyzatora ograniczającego powstające drgania i wibracje czy amortyzatora tłumiącego generowane udary. W grę wchodzi też powstrzymywanie wycieków rozmaitych substancji, przenikania gazów czy sypkich ciał stałych. W wielu zastosowaniach tego typu używane są odpowiednie profile gumowe. Przekonajmy się, jaka jest ich specyfika.

profile gumowe i silikonowe

Profile z gumy i silikonu to popularne materiały wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu, zarówno w produkcji, jak i budownictwie.

szyba samochodu

Profilowane elementy gumowe odgrywają istotną rolę w różnych gałęziach przemysłu, ale szczególnie ważne stają się w branży motoryzacyjnej.

profile gumowe

Profile gumowe stanowią nieodłączny element wielu konstrukcji i systemów, mając szerokie zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Ich popularność wynika z doskonałych właściwości uszczelniających oraz adaptacyjnych do różnych warunków eksploatacji.

studnia

Własna studnia to nie tylko gwarancja niezależności w dostępie do wody od dostawcy zewnętrznego, ale również komfort najwyższej jej jakości pod względem smakowym. Jednak, aby tak było, niezwykle istotne jest na etapie budowy studni, odpowiednie wykonanie izolacji. Jak powinna ona przebiegać?

membrana gumowa

Jednym z częściej wykorzystywanych elementów w wielu gałęziach przemysłu są różnego rodzaju wyroby gumowe. Mowa tutaj na przykład o membranach gumowo-tkaninowych, które są stosowane w niezliczonej liczbie urządzeń. Czym się charakteryzują, jakie mają zalety oraz do czego mogą być wykorzystywane?

amortyzatory

Jednym z gumowych elementów, które są niezwykle często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, są amortyzatory. Ich zadaniem jest między innymi wydłużanie żywotności rozmaitych urządzeń oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia uszkodzeń. Oprócz tego mają też duże znaczenie w kontekście ochrony zdrowia, a nawet życia pracowników. Mowa tutaj głównie o hałasie czy drganiach, które wiążą się z wykonywaniem prac. Aby amortyzatory gumowe dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być dobrej jakości. Z jakich mieszanek się je produkuje?

studnia

Woda, która jest pobierana ze studni, musi mieć odpowiednie parametry. Na zawartość zanieczyszczeń takich jak mangan, żelazo czy bakterie coli zwykle wpływają właściwości warstw geologicznych, z którymi mają kontakt podziemne zasoby wody. Czasami również zdarza się tak, że woda nie jest zdatna do użytkowania z uwagi na przecieki, które występują w studniach. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób można im zapobiegać?

hałąs

Długotrwały hałas jest bardzo nieprzyjemny dla człowieka. Jednak co gorsze, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Niektóre z objawów ekspozycji na zbyt duży hałas, widoczne są od razu, inne z kolei mogą się ujawnić po jakimś czasie. Jakie natężenie dźwięku może być niebezpieczne dla organizmu człowieka i czy można się jakoś przed chronić przed szkodliwym hałasem?