W większości nowoczesnych maszyn, urządzeń, pojazdów czy wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych potrzebne są różne elementy wykonane z elastomerów, które będą mogły pełnić funkcję uszczelnienia, amortyzatora ograniczającego powstające drgania i wibracje czy amortyzatora tłumiącego generowane udary. W grę wchodzi też powstrzymywanie wycieków rozmaitych substancji, przenikania gazów czy sypkich ciał stałych. W wielu zastosowaniach tego typu używane są odpowiednie profile gumowe. Przekonajmy się, jaka jest ich specyfika.

Co trzeba wiedzieć o rodzajach profili gumowych?

Profile gumowe to elementy o znacznej długości, które są zazwyczaj używane jako klasyczne uszczelki, osłony podzespołów narażonych na kontakt z różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi czy stosowane do usuwania zanieczyszczeń, tłumienia uderzeń lub odprowadzania cieczy, a nawet jako mocowanie rozmaitych części. W zależności od swej funkcji mogą mieć różną geometrię wyrażającą się przekrojem dopasowanym do konkretnego zadania. W grę wchodzą tu zarówno dość proste kształty okrągłe, owalne, kwadratowe czy trójkątne, jak i o wiele bardziej złożone, a więc mające postać wielokątów. Mogą one przypominać klasyczne kształtowniki metalowe np. teowniki czy kątowniki, zwykle są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Wiele profili to wyroby zawierające dodatkowe otwory. Warto też pamiętać, że część produktów gumowych stanowi kompozyt składający się ze wstawek zrobionych z metalu lub jednego z tworzyw sztucznych.

Jak powstają profile gumowe?

Produkcja profili gumowych to proces wieloetapowy. Wykorzystuje się w niej surowiec mający postać granulatu, który jest sprężany i podgrzewany, a po częściowym upłynnieniu poddany wytłaczaniu, nadającemu elementowi pożądany kształt. Następnie wyrób jest poddawany wulkanizacji pozwalającej na usieciowanie tworzących go polimerów w wysokiej temperaturze sięgającej zwykle kilkuset stopni.