Studnia powinna być przede wszystkim odpowiednio szczelna. Przenikanie do niej dowolnego rodzaju cieczy może prowadzić zarówno do uszkodzenia, jak i do niepożądanego zanieczyszczenia wody. W związku z tym niezbędne jest dokonanie odpowiedniego uszczelnienia studni, które pozwoli utrzymać ją w dobrym stanie technicznym oraz uniknąć skutków zanieczyszczeń.

Odpowiednie uszczelnianie studni

W przypadku studni nasze działania uszczelniające powinny skoncentrować się przede wszystkim w miejscach, gdzie pojawia się łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. To właśnie tam pojawia się największe ryzyko wystąpienia przecieku. Zwróćmy uwagę ponadto na te, w których nasza studnia łączy się z innymi instalacjami. Najlepszym rozwiązaniem będą specjalnie przygotowane, gumowe elementy, które w skuteczny sposób zabezpieczą naszą studnię i uniemożliwią powstawania jakichkolwiek przecieków.

Jedną z podstawowych zalet zachowania wysokiej szczelności studni jest to, że w razie konieczności nie będziemy musieli mierzyć się z problemem zanieczyszczeń w wodzie pitnej, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Kluczowe jest jednak stawianie na uszczelnienia wysokiej jakości od renomowanych producentów, wykonane z najlepszych materiałów, w przypadku których zyskamy pewność, że będą one trwałe i skutecznie spełnią powierzoną im rolę.

Co jeszcze można zrobić aby zapobiegać zanieczyszczeniom wody pitnej w studni?

Przede wszystkim nasza studnia nie powinna znajdować się w sąsiedztwie kanalizacji, czy zbiorników na deszczówkę. Ich uszkodzenie może skutkować dostaniem się zanieczyszczeń do naszej wody pitnej. Instalacja samej studni powinna być odpowiednio oddzielona id innych instalacji wodnych. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko tylko pełna szczelność i brak dostępu czynników zewnętrznych do studni, pozwoli nam na zachowanie pochodzącej z niej wody w odpowiedniej czystości, aby nadawała się do picia. Warto również pamiętać, że woda pitna musi być badana regularnie i tylko wówczas będzie zdatna do picia.