Instalacje przemysłowe są niezwykle szerokim pojęciem. Najprościej mówiąc, jest to infrastruktura znajdująca się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, której zadaniem jest na przykład umożliwianie procesu składowania mediów, suszenia, destylacji czy odparowywania. Z uwagi na to, jak ważne funkcje pełnią instalacje przemysłowe, możemy wymienić szereg elementów, które wpływają na ich pracę i bezpieczeństwo. Mowa tutaj między innymi o uszczelnieniach technicznych. Jak działają i jaka jest ich rola w instalacjach przemysłowych?

Czym właściwie są uszczelnienia techniczne? 

Zastanawiając się, jaką funkcje pełnią uszczelnienia techniczne w instalacjach przemysłowych, warto najpierw krótko opisać, czym właściwie są. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za szczelność instalacji, w których są zamontowane i pozostawanie płynów roboczych w odpowiednich częściach urządzeń.

Najczęściej występują w formie oringów oraz simeringów, jednak w sklepach dostępnych jest też wiele innych modeli, które powinny być dostosowywane do konkretnych instalacji. W wielu przedsiębiorstwach przydatne okazują się na przykład uszczelnienia włazów okrętowych  czy uszczelnienia studni i włazów kanalizacyjnych. Możemy wymienić wiele instalacji przemysłowych, w których znajdują zastosowanie. Są to na przykład tłoki czy pierścienie.

Za co odpowiadają uszczelnienia techniczne montowane w instalacjach przemysłowych? 

Funkcjonalność i konstrukcja uszczelnień studni czy innych uszczelnień technicznych sprawiają, że znajdują bardzo szerokie zastosowanie w instalacjach przemysłowych. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że dzięki nim poszczególne podzespoły mogą pracować długo i bezawaryjnie. W przypadku słabej jakości uszczelnień albo ich braku awarie i przestoje w funkcjonowaniu maszyn są właściwie nieuniknione. Warto też wspomnieć, że uszczelnienia możemy podzielić na 3 rodzaje, a każdy z nich pełni określone funkcje:

  • statyczne, które są wykorzystywane głównie w napędach i sterowaniu pneumatycznym i hydraulicznym,
  • semi-statyczne, które służą osłony drążków, linek przed czynnikami zewnętrznymi,
  • dynamiczne, których zadaniem jest utrzymanie środka smarnego i nieprzepuszczanie zanieczyszczeń.