Możemy wyróżnić wiele elementów, które są niezbędne do zapewnienia optymalnej pracy rozmaitym ruchomym częściom maszyn i urządzeń. Obok amortyzatorów gumowo-metalowych czy profili gumowych na uwagę zasługują też harmonijkowe osłony gumowe. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, do jakich zadań są wykorzystywane oraz w jakich urządzeniach najczęściej znajdują zastosowanie.

Co warto wiedzieć na temat osłon harmonijkowych? 

Na początek warto omówić pokrótce budowę i sposób działania gumowych osłon harmonijkowych. Wspomniane elementy mają za zadanie przede wszystkim chronić maszyny przed dostawaniem się do środka kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, a co za tym idzie – zapobiegać ich uszkodzeniom. Jeśli chodzi o ich konstrukcję, to osłony są zbudowane z ramki prowadzącej, poszycia oraz ramki końcowej.

Najczęściej zdarza się tak, że omawiane elementy chronią maszyny przede wszystkim przed zabrudzeniami zewnętrznymi, a oprócz tego zapobiegają też wydostawaniu się z nich resztek płynów oraz smarów. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich muszą pracować osłony harmonijkowe, niezwykle ważne jest, aby wybierać elementy, które są odporne na warunki zewnętrzne, wysokie i niskie temperatury czy substancje chemiczne.

W jakich instalacjach najczęściej montowane są gumowe osłony harmonijkowe? 

Biorąc pod uwagę trwałość i wytrzymałość osłon harmonijkowych, można je wykorzystywać w naprawdę wielu instalacjach. Sprawdzą się na przykład jako ochrona śrub napędowych oraz silników hydraulicznych. Oprócz tego dzięki nim można też zapewnić skuteczne zabezpieczenie prowadnicom, tłokom siłowników hydraulicznych czy cylindrom pneumatycznym.

Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że mogą być osłoną wrzecion, przegubów oraz ruchomych ramion robotów przemysłowych. Kolejną kwestią jest zastosowanie w motoryzacji, czyli ochrona półosi napędowych przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Warto też pamiętać o ochronie pracowników – osłony zabezpieczają dłonie przed kontaktem z ruchomymi elementami. Ich montaż w połączeniu z przestrzeganiem zasad BHP minimalizuje ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w przedsiębiorstwie.