Jednym z gumowych elementów, które są niezwykle często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, są amortyzatory. Ich zadaniem jest między innymi wydłużanie żywotności rozmaitych urządzeń oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia uszkodzeń. Oprócz tego mają też duże znaczenie w kontekście ochrony zdrowia, a nawet życia pracowników. Mowa tutaj głównie o hałasie czy drganiach, które wiążą się z wykonywaniem prac. Aby amortyzatory gumowe dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być dobrej jakości. Z jakich mieszanek się je produkuje?

Dlaczego dobór odpowiednich mieszanek jest tak ważny?

Dobór odpowiednich mieszanek jest niezwykle ważny, aby wyroby z gumy działały poprawnie. Innymi cechami muszą wyróżniać się amortyzatory sprężarek powietrza, a innymi amortyzatory pomp silników. To właśnie materiał, z którego są wyprodukowane, wpływa na to, czy zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację dla urządzeń, w których zostaną zastosowane. Wykorzystywane mieszanki różnią się od siebie przede wszystkim stopniem wytrzymałości. Oprócz tego każda z nich jest odporna na działanie innych szkodliwych czynników, dlatego dobierając amortyzatory, warto zastanowić się, na co dokładnie będą narażone podczas codziennej pracy.

Z jakich mieszanek najczęściej są produkowane amortyzatory gumowe?

Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy mieszanek, z których najczęściej są produkowane amortyzatory kanałów spalinowych statków, sprężarek powietrza czy sit Mogensena. Pierwszą z nich jest mieszanka NR. Do cech, które ją wyróżniają na tle innych tworzyw, zaliczamy przede wszystkim optymalną elastyczność.

W tym przypadku mamy do czynienia z materiałem, który cechuje się dobrą odpornością na drgania. Dzięki temu nierzadko jest stosowana w mechanizmach przemysłowych nawet przez kilka lat. Wyróżniamy jeszcze mieszankę NBR. Ten rodzaj cieszy się szczególnie dużą popularnością w branży motoryzacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ mieszanka NBR jest odporna głównie na smary czy oleje silnikowe.